Mieszkańcy Wielunia 2 września obchodzili jubileusz 140-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej.
Obchody rozpoczęły się mszą świętą w kościele Franciszkanów. Po nabożeństwie strażacy przemaszerowali na plac legionów, gdzie odbyła się część oficjalna. Dowódcą uroczystości był Wlademar Płonka. Na czele kolumny maszerowała strażacka orkiestra dęta pod batutą kapelmistrza Igora Kobetza. Za orkiestrą szły poczty sztandarowe jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z gminy Wieluń na czele z dowódcą pododdziałów Druhem Sebastianem Jasińskim. Uroczystość otworzył gospodarz gminy Wieluń, burmistrz Paweł Okrasa oraz prezes zarządu miejsko-gminnego w Wieluniu dh Krzysztof Owczarek. Odczytano list od premier Beaty Szydło i kronikę OSP Wieluń. Wśród wielu oznaczeń wręczono złote odznaki MDP dla Natalii Dziewięckiej, Zuzanny Krawczyk, Marii Żuchowskiej, Emilii Pakule, Martynie Małysce, Krzysztofowi Krawczykowi i Danielowi Derbisowi. Paweł Okrasa został uhonorowany Honorowym Krzyżem za Zasługi i wspieranie Ochotniczej Straży Pożarnej. Rycerski Medal Przyjaźni za wspieranie Ochotniczej Straży Pożarnej w Wieluniu otrzymali Marian Fita i Jacek Bogucki. Przybyły także jednostki z okolic. Wystąpiło wielu prelegentów, a w ich przemówieniach była masa podziękowań, wspomnień i życzeń.
Historia
Wieluńska straż w okresie swojego istnienia zawsze niosła pomoc mieszkańcom miasta i okolic, a jej członkowie dawali przykład bohaterstwa, zdyscyplinowania oraz umiejętności strażackich. Działalność jednostki pożarniczej w Wieluniu była ściśle związana z losami ojczyzny. W trudnych warunkach historyczno – społecznych, w okresie niewoli narodowej, Wieluńska straż pożarna była zawsze zwolenniczką walki o wyzwolenie narodowe i społeczne.
Głównym inicjatorem założenia straży pożarnej w Wieluniu był baron Pilar von Pilchau. 30 czerwca 1877 zaczęła ona swą działalność. W czasie zaborów instytucja była najważniejszym ośrodkiem życia kulturalnego w mieście. Do lutego 1940 roku staż była czynna pod dowództwem polskim. Następnie władze przejęli Niemcy, wprowadzając własną komendę i własny język. Ochotnicza straż pożarna po wyzwoleniu przez wojska I frontu Ukraińskiego w roku 1945 była pierwszą organizacją społeczną w Wieluniu. Dziś ochotnicza straż pożarna w Wieluniu nadal wiernie służy swemu miastu.


