Quantcast
Channel: KULISY POWIATU
Viewing all articles
Browse latest Browse all 7000

Ma być bezpiecznie? Mieszkańcy muszą pomagać

$
0
0

Mimo, że miniony rok był na terenie gminy Osjaków znacznie bezpieczniejszy niż poprzedni, policja apeluje o współpracę ze strony mieszkańców i korzystanie z możliwości jakie daje internetowa mapa zagrożeń

Mniej postępowań przygotowawczych i mniej przestępstw. Tak prezentuje się rok 2016 na terenie gminy Osjaków w porównaniu z rokiem 2015. Jak wyjaśnia komendant komisariatu Dariusz Raducki, wpływ na taki stan rzeczy miała między innymi dobra praca policjantów na ulicach. Policja dąży jednak do tego, żeby przestępczość dalej spadała. Stąd też apel do mieszkańców o współpracę z dzielnicowym i korzystanie z narzędzia, jakim jest mapa zagrożeń. To ostatnie bowiem na terenie gminy nie wypada najlepiej. Jednym z problemów na terenie gminy jest niewłaściwe parkowanie i do walki z takim właśnie zachowaniem kierujących idealnie nadaje się mapa.
– Każdy obywatel, każdy mieszkaniec, który ma dostęp do Internetu ma możliwość zaznaczenia zjawiska, które według niego jest naganne na danym terenie – przypomina komendant KPP w Wieluniu Zbigniew Polek.
– Bardzo dokładnie można zaznaczyć punkt, w którym zachodzi to zjawisko. Takie zgłoszenie podlega weryfikacji przez policjantów, sprawdzeniu w ciągu pięciu dni. Jeżeli się potwierdzi, czyli przyjedzie policjant na interwencję sprawdzając to wcale przez nikogo nie wzywany. Policjanci będą mieli obowiązek sprawdzać czy rzeczywiście takie zdarzenia jak nieprawidłowe parkowanie mają miejsce. Jeżeli to zostanie potwierdzone, wtedy ten punkt zostaje zaznaczony jako czerwony na mapie i podlega systematycznej kontroli – dodaje.

Jak z kolei wyjasnia Dariusz Raducki, od początku funkcjonowania mapy mieszkańcy terenu, nad którym pieczę stanowi komisariat w Osjakowie mieszkańcy zgłosili 23 zjawiska (do 24 kawietnia). Dwa problemy dotyczyły niewłaściwego parkowania.

– One dotyczyły Osjakowa ulicy Piotrkowskiej i ulicy Częstochowskiej. Nie zostały one potwierdzone pozytywnie przez policjantów, czyli nie ujawniono w tym czasie tych samochodów. Być może policjanci byli tam nie w tych godzinach lub tych samochodów w tym czasie kiedy sprawdzali nie było. Jeśli chodzi o inne zgłoszenia to były takie zgłoszenia jak miejsce grupowania się małoletnich. To jest Osjaków plac zabaw przy GOK-u. Nieprawidłowe oznakowanie drogi w miejscowości Gabrielów, to akurat zostało zweryfikowane pozytywnie, tam była źle oznaczona infrastruktura drogowa. Przekraczanie dozwolonej prędkości, to jest najczęstsze zjawisko, które jest zgłaszane na krajową mapę zagrożeń bezpieczeństwa. Dotyczyło to miejscowości Gabrielów, Kuźnica Strobińska, Chorzyna i tutaj trzy przypadki zostały potwierdzone – wyjasnia Raducki.

Inne zgłoszone zjawiska to spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych,. Problem dotyczył miejscowości Drobnice oraz placu zabaw przy GOK-u w Osjakowie czy stacji paliw BP. Również na placu zabaw w Osjakowie miało dochodzić do używania środków odużających. Komendant Raducki wymienia także zaznaczane na mapie zdarznie drogowe i inne zaznaczane zjawiska.

-Zdarzenia drogowe z udziałem dzikich zwierząt Gabrielów, Kolonia Raducka i droga numer 74 na wysokości zajazdu Knieja. Zła organizacja ruchu drogowego Osjaków oraz Felinów i znęcanie się nad zwierzętami w Osjakowie. To zdarzneie nie zostało potwierdzone, pan wójt został o tym poinformowany – mówi.

Mimo, że może wydawać się, że liczba zgłaszanych zjawisk mała nie jest, to wyglada ona blado przy statystyce całego powiatu.
– Na chwilę obecną w całym powiecie wieluńskim mamy ponad 650 już takich zaznaczeń. Największy procent dotyczy oczywiście miasta Wielunia i potwierdzalność zaznaczonych zgłoszeń dla powiatu wieluńskiego wynosi 36 procent, czyli jedną trzecią zgłoszeń potwierdzamy. Często zdarza się tak, że zgłoszenie, które zostało potwierdzone, było weryfikowane jako potwierdzone i w tym czasie pojawia się nowe zgłoszenie dotyczące podobnego zjawiska w podobnym terenie od razu traktujemy jako potwierdzone i zdwajamy tam liczbę kontroli i sprawdzeń. Zapraszam do korzystania z tego narzędzia, które da nam większą informację i większy zasób wiedzy gdzie powinniśmy być i reagować – mówi komendant Polek.

Obaj komendanci podkreślają także, że dla poprawy bezpieczeństwa niezbędna jest tez dobra współpraca z dzielnicowym. Policjanci apelowali także do sołtysów, aby zapraszali swoich policjantów na zebrania sołeckie.

Bezpieczeństwo na terenie KP w Osjakowie w 2016 roku

3 589 godzin – tyle na ulicy  przepracowali dzielnicowi
10 902 godziny – przepracowlai na ulicy policjanci z prewencji i słuzby patrolowej
899 – liczba przeprowadzonych interwencji
448 – liczba nałożonych mandatów karnych
688 – tyle pouczęń zastosowali policjanci
34  – liczba zatrzymanych sprawców przestępstw
74 – ilość wykonanych doprowadzeń
2 808 – liczba osób wylegitymowanych
150 – liczba prowadzonych postępowań przygotowawczych.
119 – liczba stwierdzonych  przestępstw,
86 – liczba postępowań wszczętych w zakresie przestępczości kryminalnej


Viewing all articles
Browse latest Browse all 7000

Trending Articles


Sprawdź z którą postacią z anime dzielisz urodziny


MDM - Muzyka Dla Miasta (2009)


Częstotliwość 3.722MHz


POSZUKIWANY TOMASZ SKOWRON-ANGLIA


Ciasto 3 Bit


Kasowanie inspekcji Hyundai ix35


Steel Division 2 SPOLSZCZENIE


SZCZOTKOWANIE TWARZY NA SUCHO


Potrzebuje schemat budowy silnika YX140


Musierowicz Małgorzata - Kwiat kalafiora [audiobook PL]